Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

War and the Global Economic Crisis

Komentari (5) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 subota, 25 decembar 2010 14:06
Nik
Ubitačna argumentacija. Izjedoše ih ratovi... Ako.
Preporuke:
0
0
2 subota, 25 decembar 2010 15:37
uzgred
Odlicna kompilacija, da ne kazem dijagnoza raspukle kase militaristicke Amerike
Preporuke:
0
0
3 subota, 25 decembar 2010 16:31
Laki
Šta će biti s kućom, 'Sem'?
Preporuke:
0
0
4 nedelja, 26 decembar 2010 11:16
bane
za nas koji neznamo engleski,ima li ovo negde sa prevodom. Hvala.
Preporuke:
0
0
5 nedelja, 26 decembar 2010 13:39
Marko Bojković
Odličan članak. Ukazuje na glavni izvor problema, pardon, rešenja, kao što je pokazao još Orvel u svom romanu, remek-delu, "1984.":

"Od trenutka kad se na svetu pojavila prva mašina, svakom inteligentnom čoveku postalo je jasno da je potreba za ljudskim argatovanjem, dakle (u velikoj meri) i za ljudskom nejednakošću, prestala. Ako bi se mašina smišljeno koristila za tu svrhu, glad, dirinčenje, nepismenost i bolest mogli bi se likvidirati za nekoliko generacija. I, u stvari, mada se nije koristila za tu svrhu, no prosto jednim automatskim procesom — naime proizvodnjom dobara koje je ponekad bilo nemoguće ne raspodeliti — mašina je odista u velikoj meri podigla životni standard prosečnog čoveka tokom nekih pedeset godina krajem devetnaestog i početkom dvadesetog veka.
Ali takođe je bilo jasno da opšte povećanje bogatstva preti da razori — da je u stvari u izvesnom smislu već razorilo — hijerarhijsko društvo.
(...)
Problem se sastojao u tome da se industrijska proizvodnja održi a da se pri tom ne uvećava stvarno bogatstvo sveta. Roba se morala proizvoditi, ali se nije smela raspodeljivati. U praksi, jedini način da se to postigne bio je: neprekidno održavati rat.
Suština rata je u uništavanju, ne toliko ljudskih života koliko proizvoda ljudskog rada. Ratom se razbijaju na komade, rasipaju u stratosferu, ili potapaju u dubine mora materijalna dobra koja bi se inače mogla upotrebiti da stvore masama previše udoban život i, prema tome, u krajnjoj liniji, da ih učine inteligentnijima. Proizvodnja ratnog materijala, čak kad se on i ne uništava, još uvek predstavlja pogodan način trošenja radne snage na proizvodnju stvari koje se ne mogu potrošiti. Jedna ploveća tvrđava, na primer, sadrži onoliko rada koliko bi bilo potrebno da se izgradi nekoliko stotina teretnih brodova. Ona se na kraju baca u staro gvožde kao prevaziđena, s tim što nikome nije donela nikakve materijalne koristi, posle čega se uz nov ogroman trud izgrađuje nova."
Preporuke:
0
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner